Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Georgian German Greek Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Turkish Ukrainian Vietnamese Welsh

OSDonate

Podoba Ci się nasza strona? Postaw nam piwo! :)

Kwota
Typ: wiatrakowiec z wirnikiem przeciwbieżnym
Średnica wirnika: 670 mm
Długość: 650 mm
Powierzchnia nośna wirników: 35,5 dm2
Waga do lotu: 300 g
Obciążenie wirnika: 8,5 g/dm2
Napęd: BL C20 (2050kV), LiPo 2s1p 610mAh
Śmigło: 7x4
Profil łopat: płaski
Właściciel: Wojciech Szczęśniak

Dobre właściwości lotne dwuwirnikowego Whoppera skłoniły mnie do dalszych eksperymentów z tą konstrukcją, na bazie której zbudowałem wg własnego pomysłu model z pojedynczym wirnikiem pochylanym na boki. Celem było przede wszystkim porównanie wcześniejszych konstrukcji (pojedynczy wirnik z balsowymi łopatami na zawiasach z łopatami depronowymi mocowanymi na sztywno). Ten eksperyment pokazał (zresztą zgodnie oczekiwaniami), że nie jest to dobry kierunek. Mając gotowy kadłub warto było wypróbować kolejną konfigurację - wirnik przeciwbieżny. Tak powstała następna wersja - Whopper-C (coaxial). Konstrukcja nie jest idealną kopią Whoppera, zmieniłem m.i. kilka wymiarów, a w związku z pojedynczym sterowanym masztem inaczej zostało rozwiązane usztywnienie kadłuba.

Ten model również poleciał od razu (film z oblotów poniżej). Po pierwszych testach skorygowałem jeszcze wyważenie a także kąt odchylenia masztu, co dodatkowo poprawiło jego zachowanie w powietrzu. Startuje bez problemów zarówno z ręki jak i z gruntu, ładnie ląduje. Lata trochę inaczej niż klasyczny Whopper, ma lepszą manewrowość kosztem samostateczności, ale nadal jest wystarczająco stabilny i całkowicie posłuszny pilotowi w każdym położeniu. Powiedziałbym, że latanie tą wersją sprawia więcej frajdy niż poprzednikiem, chociaż nadal można je określić jako bezstresowe. Moim zdaniem to świetny model treningowy przed docelową konfiguracją wiatrakowca z pojedynczym wirnikiem i pochylaniem masztu w 2 osiach. Whopper-C pozawala bezpiecznie poćwiczyć sterowanie 4-ro kanałowe (kierunek, wysokość, maszt na boki i gaz), a w czasie lotu w bezwietrznych warunkach daje się kontrolować tylko przy pomocy 2 kanałów - wysokość/maszt lub wysokość/kierunek. Podobnie jak w dwuwirnikowcu można się nie obawiać o wytrzymałość delikatnych depronowych łopat, przy minimum wprawy w pilotażu, są one całkowicie bezpiecznie podczas lądowań. Przeciętny czas lotu wynosi ok 7 minut.


Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.