Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Georgian German Greek Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Turkish Ukrainian Vietnamese Welsh

OSDonate

Podoba Ci się nasza strona? Postaw nam piwo! :)

Kwota

Tester serwomechanizmów to jedno z najprostszych i najbardziej oczywistych zastosowań Arduino w obszarze RC. Dzieje się tak dzięki temu, iż platforma ta posiada biblioteki do obsługi serw RC, przez co sam program jest prosty i krótki. Z kolei wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy pozwala na użycie minimalnej ilości elementów - tylko jednego potencjometru..

Pierwszy wariant, to po prostu potencjometr podłączony do wejścia analogowego i serwo do wyjścia cyfrowego. Jeden serwomechanizm można zasilić z płytki Arduino, ale do testów lepiej wziąć sprawdzone (pewne) serwo. Teoretyczny prąd nawet w zablokowanym położeniu nie powinien przekraczać limitu stabilizatora wewnętrznego (lub portu USB), ale przy testowaniu nieznanych serw (lub kilku egzemplarzy naraz) lepiej pomyśleć o dodatkowym zasilaniu zewnętrznym. Mnie zdarzyło się już kiedyś uszkodzić układ BEC w fabrycznym testerze, kiedy podejrzanie działające serwo zablokowało się w skrajnym położeniu.

Operacje dotyczące serwomechanizmów obsługuje w Arduino biblioteka <Servo.h> . Dzięki temu sterujemy orczykiem za pomocą polecenia write(kąt), gdzie „kąt” - wartość 0/179 stopni - odpowiada skrajnym położeniom orczyka, a kąt 90 stopni położeniu neutralnemu. Wartość napięcia odczytywaną z suwaka potencjometru najłatwiej jest przekonwertować na zakres wychyleń za pomocą specjalnego polecenia map(vPot, 0, 1023, 0, 179), gdzie vPot to odczyt z potencjometru, 0/1023 zakres (w bitach) przetwornika analogowo-cyfrowego, 0/179 zakres wychyleń serwa w stopniach. Przedział 0-179 oczywiście to wartość teoretyczna zgodna ze standardem, rzeczywiste wychylenia zależą od konstrukcji mechanicznej i wiele obecnie produkowanych serw wychyla się w mniejszym zakresie - np. 0-120. W takim przypadku wartość 179 oznacza po prostu maksymalne możliwe wychylenie, czyli dla podanego przykładu fizyczny zakres 120 stopni, lub +/- 60 stopni w stosunku do położenia środkowego.

Program demonstrujący działanie tego najprostszego wariantu to SerwoTester1 (pobierz), dla bezpieczeństwa zakres pracy serwa został zadeklarowany na zmiennych w przedziale (10-170).

Drugi układ działa analogicznie do pokazanego na fotce testera fabrycznego. Tutaj mamy 3 tryby pracy wybierane za pomocą jednego przycisku - tryb ręczny (orczyk wychyla się zgodnie z obrotem gałki potencjometru), tryb automatyczny (orczyk przesuwa się sam pomiędzy skrajnymi położeniami, potencjometr nie działa), i trzeci tryb, w którym orczyk zostaje ustawiony w położenie neutralne (potencjometr nie działa).

Schemat tym razem, prócz potencjometru, zawiera jeszcze diody sygnalizacyjne i przycisk do zmiany trybu pracy. Ja użyłem elementów przygotowanych wcześniej jako podzespoły opisane w poprzednim artykule. Program SerwoTester2 (pobierz) zawiera szczegółowe komentarze ułatwiające zrozumienie zasady działania tej wersji urządzenia.

Pracę opisanych tutaj testerów można obejrzeć na poniższym filmie:

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.