Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Georgian German Greek Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Turkish Ukrainian Vietnamese Welsh

OSDonate

Podoba Ci się nasza strona? Postaw nam piwo! :)

Kwota

Cięcie materiałów pod kątem 45 stopni to czynność, która częściej występuje w modelarstwie innym niż lotnicze (np. makiety architektoniczne). Tam stale ma się do czynienia z potrzebą precyzyjnego przycinania grubszych materiałów ukośnie (łączenie ścian modeli budynków po krawędzi), ale zapewniam, że jeśli modelarz lotniczy wypróbuje takie narzędzie do cięcia balsy czy depronu - na pewno nie będzie chciał się już z nim rozstać.

Narzędzie jest wykonane z przezroczystego tworzywa wysokiej jakości, zawiera ruchomy (wysuwany pod kątem 45 stopni) nóż, posiadający dwie zaostrzone krawędzie, co umożliwia cięcie przy przesuwaniu narzędzia w obie strony, a także zagłębienie ostrza w materiał w dowolnym miejscu – nie tylko poza krawędzią materiału. Nożyk ma ostrze uformowane z dwóch stron, dzięki czemu po stępieniu jednej strony nie musimy kupować od razu nowego.

Nożyk jest ostrzony tylko w jedną stronę – co powoduje, że tnąc grubszy materiał w kilku przejściach (stopniowo zagłębiając go w materiale za każdym następnym przejściem), nie pływa on w środku, płaszczyzna cięcia jest tak precyzyjna, jakby była zrobiona za jednym razem, a kąt wynosi dokładnie 45 stopni.

Tniemy przy linijce prowadząc w zależności od potrzeby narzędzie krawędzią od strony ostrza lub po jego przeciwnej stronie, precyzyjne umieszczenie ostrza nad narysowaną na materiale linią (lub nad jego krawędzią) ułatwia znajdujący się w narzędziu równoległy do jego krawędzi cienki rowek „celowniczy” - należy go zgrać z linią cięcia. Możliwość dokładnego pozycjonowania - a potem w efekcie już samego cięcia - jest tak duża, że ciągle mnie zadziwia, mimo, że używam tego noża już wiele lat. Cienki i miękki materiał (1mm, balsa, depron) można przeciąć za jednym razem, grubszy tniemy w kilku przejściach za każdym następnym wysuwając trochę bardziej ostrze – przy czym ergonomia jest tak dobra, ze robi się to jedną ręką - bez odrywania drugiej ręki przyciskającej linijkę. Kilka przykładów zastosowania tego narzędzia pokazuje rysunek poniżej:

Nóż w opakowaniu oraz zapasowe ostrza pokazują zdjęcia poniżej:

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.