Eachine ROTG01 Pro to ciekawy, choć mało popularny odbiornik FPV na pasmo 5,8GHz, umożliwiający wyświetlenie obrazu na smartfonie z systemem Android (nie działa z Apple). Wersja Pro w stosunku do podstawowej różni się tym, że ma dodatkowo wyprowadzone złącze Audio-Video, co pozwala na wyświetlenie obrazu (wraz z dźwiękiem) także na analogowym monitorze AV.

W zestawie poza odbiornikiem otrzymujemy dwa przewody USB (Micro USB i USB-C) oraz odkręcaną antenę ze złączem RP-SMA, co pozwala na zastosowanie opcjonalnych anten o lepszej charakterystyce. Dwa przyciski służą do wyszukiwania kanałów („góra-dół”). Co ciekawe odbiornik obsługuje pełne pasmo (150 kanałów), podczas gdy przeważająca większość amatorskiego sprzętu FPV 5,8GHz (nadajniki, gogle) ma 40 kanałów. Złącze AV jest miniaturowe (raster 1,25m) więc nie udało mi się go przetestować - nie mam odpowiedniej wtyczki.

Sam odbiornik jest kompaktowy, ale kłopotem może okazać się zamocowanie go do telefonu, tak aby dało się wygodnie korzystać w terenie z całego zestawu. Ja w tym celu zaprojektowałem własne mocowanie, oparte o tani i popularny chiński (rozsuwany) uchwyt do smartfona, wyposażony w mocowanie na śrubę foto 3/8”. Części są wykonane na drukarce 3D (linki do plików znajdują się na końcu artykułu).

Odbiornik po włożeniu do „pojemnika” blokuje się podłużnym elementem (C). Całość należy przykręcić od tyłu do rozsuwanego uchwytu na telefon, a następnie można umieścić go na mini-statywie. Mój statyw to wariant „2 w 1” - może on również pełnić funkcję rączki.

Po pierwszych testach sprzętu w terenie zaprojektowałem również dedykowaną rączkę, bardziej ergonomiczną i wygodniejszą podczas dłuższego trzymania niż złożony statyw.

Kąt rączki dobrałem tak, aby podczas obserwacji ekranu dało się utrzymać dłoń w naturalnym położeniu.

Jak wspomniałem wcześniej, odbiornik działa tylko z systemem Android, przy czym telefon musi być wyposażony w USB z obsługą funkcji OTG. Nie wiem jak jest w przypadku nowych modeli, ale w starszych nie wszystkie procesory obsługiwały ten standard. Warto więc to sprawdzić przed ew. zakupem odbiornika, są do tego odpowiednie aplikacje, np. UsbOTGChecker.

Jeśli chodzi o aplikacje, ja wypróbowałem odbiornik z dwoma bezpłatnymi - FPV Viewer (pierwsza fotka) i Go FPV (kolejna fotka). Ta druga ma tryb podziału ekranu, więc można również spróbować wrażeń z bardzo tanią (ok. 20zł) przystawką do smartfona typu "Gogle VR-Box" i mieć namiastkę gogli FPV.

Zakup odbiornika do smartfona nie w każdym wypadku ma sens, ale jeśli ktoś zmierza stawiać pierwsze kroki w FPV przeznaczając na to mały budżet, to warto wymienić kilka zalet takiego rozwiązania:

  • jest to najtańszy sposób na obserwację obrazu FPV (poniżej 100zł),
  • ROTG01 ma parametry nie gorsze niż odbiorniki wbudowane w popularnych goglach, wprawdzie konwersja obrazu analogowego na cyfrowy (przesyłany do smartfona) wprowadza małe opóźnienie (ok. 100ms), nie jest ono na tyle duże, żeby to dyskwalifikowało go do użycia z modelami latającymi (oczywiście nie tymi najszybszymi),
  • nawet jeśli szybko okaże się, że pilotowanie modelu przy użyciu ekranu telefonu ma liczne ograniczenia, to zawsze można go wykorzystać do stacji naziemnej z dużo większym ekranem (tablet lub monitor AV),
  • może służyć jako dodatkowy ekran FPV dla osoby towarzyszącej (a sam odbiornik zabiera mało miejsca, bez problemu da się go schować do małej kieszeni podczas wypadów na lotnisko),
  • apki dają możliwość zapisu wideo do pamięci telefonu, więc może to stanowić uzupełnienie starszych gogli FPV z „drugiej ręki”, które z reguły (modele z dolnej/średniej półki) nie miały funkcji rejestracji, a dodatkowy zewnętrzny moduł zapisu na kartę SD kosztuje podobnie jak ROTG01.

Co do minusów, to zauważyłem następujące:

  • jak na dzisiejsze standardy relatywnie mała rozdzielczość obrazu (640x480), chociaż trzeba zaznaczyć, że jeszcze niedawno wiele gogli z niższej półki oferowało właśnie taką, a wśród sprzętu używanego zdarzają się jeszcze oferty gogli z rozdzielczością 320x240,
  • brak możliwości przełączenia formatu (4:3/16:9),
  • zasilanie ze smartfona w naturalny sposób ogranicza czas działania zestawu, szczególnie jeśli w telefonie jest niezbyt mocna bateria (pobór prądu odbiornika to ok. 200mA).

Pliki do pobrania:

 

Nie masz uprawnień aby komentować.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.