Kiedy w modelu korzystamy z odbiornika z jakimś czujnikiem podłączonym do kanału telemetrii - zwykle w nadajniku uaktywniamy alarm, który dźwiękiem sygnalizuje spadek napięcia (lub jego zwiększenie) poniżej (lub odpowiednio powyżej) zaprogramowanego progu. Taka sytuacja ma np. miejsce przy stosowaniu opisanego w innym artykule sygnalizatora, który nazwaliśmy SGM-TeleGaurd. Odpowiedni próg alarmu ustawia się przy pomocy programu konfiguracyjnego w nadajniku podłączonym do PC. Kiedy w kanale telemetrii napięcie spada poniżej progu, w nadajniku odzywa się alarm. Problem pojawia się, kiedy w innym modelu nie korzystamy z telemetrii, wtedy w czasie całego lotu brzęczyk generuje alarm, a nadajnik nie ma możliwości jego wyłączenia przy pomocy przełącznika. Z taką właśnie sytuacją miałem do czynienia, kiedy używałem w jednym modelu odbiornika D6FR z podłączonym modułem SGM-TG, a inny model z takim samym odbiornikiem nie był wyposażony w ten moduł. Zastosowałem bardzo proste rozwiązanie - blokadę sprzętową przy użyciu odpowiednio podłączonego dzielnika napięcia.

Chodzi o to, aby na wejście telemetrii A2 podać napięcie wyższe niż progowe, odpowiadające generowanemu przez „nieobecny” czujnik (przy tym należy pamiętać, aby bezwzględnie nie przekroczyć wartości 3,3V). Ja zastosowałem dzielnik 3,3kOhm/2,7kOhm od napięcia zasilania odbiornika (5V), co powoduje podanie na wejście telemetrii 2,75V, a to odpowiada 83% maksymalnego zakresu wejściowego 3,3V. Przy SGM-TG próg alarmu zwykle ustawiamy na poziomie 40% zakresu, więc przyjęte wartości z nadmiarem spełniają założone kryteria. Można byłoby również zastosować jednakowe rezystory np. 2x3,3kOhm.

Dzielnik zmontowałem na kawałku cienkiego laminatu (ścieżki wycięte Dremelem), a następnie nałożyłem koszulkę termokurczliwą, wkładając pod nią oznaczenie przewodu masy (GND), co ułatwia jego prawidłowe wpięcie do odbiornika.

Taki układ można również zmontować bez płytki - wprost na przewodach.

Analogiczny dzielnik dla odbiornika D8R-II wygląda następująco:

Muszę jednak przyznać, że w przypadku tego odbiornika sensowność jego stosowania jest dyskusyjna. Ja zrobiłem go „z rozpędu”, kiedy jednak przeprowadziłem systematyczne testy, okazało się, że gdy w odbiorniku D8R-II (w przeciwieństwie do D6FR ) nic nie jest podłączone do wejścia telemetrii w czasie włączenia zasilania - nie przekazuje on alarmu do nadajnika. Być może to kwestia różnicy w obwodach wejściowych telemetrii w obu odbiornikach, a może różnica w ich oprogramowaniu. Alarm wzbudza się, kiedy w czasie startu zasilania SGM-TG jest podłączony do D8R-II i wyjmie się go w czasie pracy. Także opisany dzielnik jest używany przeze mnie regularnie tylko z odbiornikiem D6FR, chociaż nie można wykluczyć że jakieś wersje odbiorników 8-kanałowych mogą się zachowywać podobnie jak D6FR.

Dla porządku warto podkreślić, że w/w dzielników nie można stosować wymiennie. Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne błędy i uszkodzenia związane z budową i podłączaniem dzielnika, każdy robi to na własne ryzyko.

Nie masz uprawnień aby komentować.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.