Na pewno nie raz zastanawialiście się, jak wysoko latają Wasze modele? Dzięki miniaturyzacji elementów i rozwojowi elektroniki modelarskiej powstały urządzenia pozwalające mierzyć parametry lotu. Przykładem jest altimetr „How High” produkcji amerykańskiej firmy „Winged Shadow Systems”.

Urządzenie to rejestruje maksymalną osiągniętą wysokość lotu, a po powrocie modelu na ziemię pozwala ja odczytać. Wraz ze wzrostem wysokości maleje ciśnienie atmosferyczne a także temperatura. Są to dość złożone, nieliniowe zależności, można o tym poczytać na przykład tutaj. Czujniki altimetru rejestrują w czasie lotu ciśnienie i temperaturę, a na tej podstawie mikroprocesor wylicza wysokość.

Płytka powinna być zamontowana w modelu w taki sposób, aby powietrze miało swobodny dostęp do czujników, ale jednocześnie tak, aby odczyty ciśnienia nie były zafałszowane – np. w wyniku umieszczenia układu na powierzchniach nośnych albo w strumieniu zaśmigłowym. Dobrym miejscem wydaje się kadłub w pewnej odległości pod płatem, mocowanie można zrobić za pomocą rzepa, a diodę sygnalizacyjną wyprowadzić na zewnątrz przez otwór w bocznej ściance.

Urządzenie jest bardzo sprytnie oprogramowane. Podaje wysokość nie względem poziomu morza, tylko względem punktu z którego startujemy. Kalibracja odbywa się automatycznie przy każdym starcie, o ile model wzniesie się co najmniej 15m powyżej bieżącego poziomu gruntu. W przeciwnym wypadku w pamięci trzymana jest maksymalna wysokość poprzedniego lotu. Odczyt tej wysokości następuje po włączeniu zasilania (czyli po powrocie na ziemię należy wyłączyć i włączyć zasilanie). Drugim sposobem (bez wyłączania zasilania) jest skierowanie diody sygnalizacyjnej w stronę silnego źródła światła (najprościej pod słońce) i wykonanie palcem ruchu „tam i z powrotem”. W tym przypadku dioda działa jako czujnik światła i takie dwukrotne „zaciemnienie” odbiera jako komendę do wyświetlenia wysokości. Sposób wydaje się trochę dziwny, ale działa. Trzeba się tylko nauczyć tempa, w jakim należy zrobić ten ruch.

Dioda podaje wysokość poprzez odpowiednią liczbę bardzo jasnych błysków dla kolejnych cyfr znaczących, zero jest sygnalizowane poprzez podwójny szybki błysk. W praktyce bardzo łatwo się to odczytuje, dla przykładu wysokość 204m jest sygnalizowana następującą sekwencją: błysk-błysk-przerwa-krótko-krótko-przerwa-błysk-błysk-błysk-błysk.

Parametry techniczne (zakres metryczny):

  • zakres pomiaru wysokości: 15-2150m
  • rozdzielczość obliczeniowa: 0,14m
  • rozdzielczość odczytu: 1m
  • zakres napięć zasilających: 3,2-12V
  • pobór prądu: 1,2mA (5,9mA kiedy świeci LED)
  • wymiary: 20x15x4mm
  • masa: 2,2g

Altimetr „How High”jest jednym z fajniejszych gadżetów modelarskich, jakich miałem okazję używać. Cena nie jest powalająca (ok. 40$ w USA), a frajda spora. Małe wymiary powodują, że można go użyć nawet w bardzo małych samolotach, nadaje się również do instalacji w modelach rakiet. Obecnie produkowane wersje mają właśnie pod kątem rakiet możliwość zasilania ze specjalnego równie miniaturowego układu, zawierającego pojedynczą baterię do zegarka. A co istotniejsze z punktu widzenia modeli samolotów, rejestrują nie tylko maksymalną wysokość, ale poprzez złącze RS-232 są w stanie przekazywać ją w czasie rzeczywistym do systemu telemetrii kilku producentów (w tym FrSky).

Warto na koniec wspomnieć o urządzeniach konkurencyjnych. Przede wszystkim jest to działający na tej samej zasadzie altimetr firmy EagleTree Microsystems. Ma nawet trochę niższą cenę, działa samodzielnie lub może być podłączony do loggera tego producenta. Odczyt wysokości jest realizowany przy pomocy jednosegmentowego wyświetlacza (jedna cyfra) LED, układ ma też nieco większe wymiary.

Urządzenia z „wyższej półki”, które pozwalają na rejestrację wysokości, to głownie loggery modelarskie wielu producentów a także gwałtownie zdobywające ostatnio popularność różne systemy telemetryczne oparte o moduły GPS. Te rozwiązania są jednak bardziej skomplikowane i sporo droższe.

Nie masz uprawnień aby komentować.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.