Cięcie materiałów pod kątem 45 stopni to czynność, która częściej występuje w modelarstwie innym niż lotnicze (np. makiety architektoniczne). Tam stale ma się do czynienia z potrzebą precyzyjnego przycinania grubszych materiałów ukośnie (łączenie ścian modeli budynków po krawędzi), ale zapewniam, że jeśli modelarz lotniczy wypróbuje takie narzędzie do cięcia balsy czy depronu - na pewno nie będzie chciał się już z nim rozstać.

Narzędzie jest wykonane z przezroczystego tworzywa wysokiej jakości, zawiera ruchomy (wysuwany pod kątem 45 stopni) nóż, posiadający dwie zaostrzone krawędzie, co umożliwia cięcie przy przesuwaniu narzędzia w obie strony, a także zagłębienie ostrza w materiał w dowolnym miejscu – nie tylko poza krawędzią materiału. Nożyk ma ostrze uformowane z dwóch stron, dzięki czemu po stępieniu jednej strony nie musimy kupować od razu nowego.

Nożyk jest ostrzony tylko w jedną stronę – co powoduje, że tnąc grubszy materiał w kilku przejściach (stopniowo zagłębiając go w materiale za każdym następnym przejściem), nie pływa on w środku, płaszczyzna cięcia jest tak precyzyjna, jakby była zrobiona za jednym razem, a kąt wynosi dokładnie 45 stopni.

Tniemy przy linijce prowadząc w zależności od potrzeby narzędzie krawędzią od strony ostrza lub po jego przeciwnej stronie, precyzyjne umieszczenie ostrza nad narysowaną na materiale linią (lub nad jego krawędzią) ułatwia znajdujący się w narzędziu równoległy do jego krawędzi cienki rowek „celowniczy” - należy go zgrać z linią cięcia. Możliwość dokładnego pozycjonowania - a potem w efekcie już samego cięcia - jest tak duża, że ciągle mnie zadziwia, mimo, że używam tego noża już wiele lat. Cienki i miękki materiał (1mm, balsa, depron) można przeciąć za jednym razem, grubszy tniemy w kilku przejściach za każdym następnym wysuwając trochę bardziej ostrze – przy czym ergonomia jest tak dobra, ze robi się to jedną ręką - bez odrywania drugiej ręki przyciskającej linijkę. Kilka przykładów zastosowania tego narzędzia pokazuje rysunek poniżej:

Nóż w opakowaniu oraz zapasowe ostrza pokazują zdjęcia poniżej:

Nie masz uprawnień aby komentować.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.