Popularne dwuskładnikowe kleje epoksydowe w pojemnikach z dozownikiem mają mały mankament. Kiedy w butelce zostaje mniej kleju, ze względu na jego gęstość, trzeba po odwróceniu pojemnika odczekać dłuższą chwilę, zanim składniki zaczną wypływać z dozownika.

Problem ten rozwiązują podstawki, umożliwiające przechowywanie kleju w postaci odwróconej. Zasada budowy jest prosta, są to dwie płyty - dolna i górna, połączone ze sobą za pomocą dystansów odpowiedniej długości. W górnej należy wykonać otwory odpowiadające średnicy zakrętki pojemników. Płyta ta powinna mieć trochę większą grubość, aby butelki włożone go otworów siedziały w nich pionowo i nie kołysały się na boki.

Pokazany powyżej wariant podstawki jest wygodny w użyciu, umożliwia korzystanie z kilku rodzajów klejów naraz, jedyny mankament jest taki, że ma spore wymiary i zabiera trochę cennego miejsca na blacie roboczym. W związku z tym powstał bardziej kompaktowy wariant. Pojemnik składa się z dwóch komór, z których jedna jest otwarta od góry, druga zamknięta (z otworami na nakrętki). To pozwala na przechowywanie kleju zarówno w pozycji normalnej jak i odwróconej.

Na drugą parę pojemników można dodatkowo wykonać nakładkę z dwóch warstw sklejki, podobną do tej, która jest przyklejona na stałe w pierwszej komorze. To umożliwia przechowywanie kleju w pozycji normalnej, a kiedy trzeba szybkie ich odwrócenie - jednym ruchem oba pojemniki.

Ten pojemnik jest bardzo wygodny w użyciu i zajmuje mało miejsca. Szczególnie dobrze sprawdza się pomysł z dodatkową nakładką, gdybym robił tę podstawkę kolejny raz, obie komory byłyby otwarte od góry, a różne klejów były umieszczone w „swoich” nakładkach luzem i umieszczane w podstawce parami w zależności od potrzeb. Dodałbym również małe nóżki, ułatwiające ustawianie podstawki na powierzchni z wiórkami czy opiłkami.

A jeśli ktoś nie ma ochoty na wycinanie elementów podstawki ze sklejki, rozwiązaniem jest dobranie odpowiednich gotowych pojemników - np. po lekarstwach. Po wielu przymiarkach znalazłem odpowiednie butelki - idealnie do tego celu pasuje opakowanie od Melatoniny.

Średnica wewnętrzna odpowiada idealnie średnicy nakrętki kleju. Ze względów estetycznych można użyć również butelki z nakrętką po wycięciu w niej otworu. Kleje można przechowywać pojedynczo, albo dla większej stabilności skleić ze sobą 4 butelki, np. w wariancie analogicznym do opisanej wyżej podstawki sklejkowej. W tym wypadku 2 butelki są obcięte i służą do przechowywania kleju w pozycji normalnej, a dwie z otworami w nakrętkach - w pozycji odwróconej. Rozwiązanie oparte o butelki po lekarstwach, chociaż dość prymitywne, jest bardzo skuteczne i proste w realizacji, a jednocześnie bardzo elastyczne w konfiguracji.

WojtkowiO dziękuję za udział w projekcie i pomoc w wycięciu elementów.

Nie masz uprawnień aby komentować.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.