Typ: akrobat 3D
Budowa/materiał: EPP+wzmocnienia węglowe
Rozpiętość: 1,00m
Długość: 1,02m
Powierzchnia skrzydła: 19,4 dm2
Waga do lotu: 420g (327g bez pakietu)
Obciążenie płata: 21,6 g/dm2
Silnik / regulator: Cobra C-2213/26 (950kV, 150W cont., 61g) / Dualsky XC2512BA
Zasilanie awioniki: wbudowany BEC
Pakiet / czas lotu: 3s LiPo 1000mAh 35c / ok.9 minut
Śmigło: 10x3.8-10x4.7
Serwa: Gening D90MG (2.0kg 0.09s @4.8V, 2.2kg 0.08s @6V; 14g)
Profil: symetryczny
Właściciel: Piotr Dutkiewicz

Edge 540T HotRed to sylwetkowy akrobat 3D wykonany z wytrzymałej pianki EPP. Model produkuje ceniona czeska firma RC-Factory. Jak każdy produkt tej firmy Edge jest modelem bardzo dopracowanym i świetnie latającym - kto miał nieprzyjemność z różnymi chińskimi "wynalazkami" ten doskonale czuje jaka jest różnica . Niestety różnica jest również w cenie, którą początkowo może być ciężko zaakceptować, ale jak doskonale wiemy - często kto kupuje tanio ten kupuje dwa razy. Mamy tutaj ten właśnie przypadek.

Jeśli nie mieliście jeszcze modelu z EPP spieszę z wyjaśnieniem, że pianka ta jest wyjątkowo elastyczna i wytrzymała a gdy pęka nie oddzielają się pojedyncze "kulki" materiału. Można ją natychmiast naprawić klejąc klejem CA (czego nie polecam, ponieważ tak naprawiony model w miejscu klejenia przestaje być elastyczny, dużo lepszym klejem jest tutaj np. uhu-por).

Niezaprzeczalną zaletą modelu jest jego rozmiar - z jednej strony zmieści się w każdym bagażniku, z drugiej strony można nim latać nawet na sporym wietrze. Modele 0,8m są dużo lżejsze natomiast rozpiętość 1,2m pociąga za sobą konieczność wykorzystania cięższych pakietów. Edge doskonale radzi sobie na pakietach 3s 1000mAh. Latałem też na 850mAh - odczucia podobne ale jednak loty były trochę krótsze.

Wypada jeszcze wspomnieć, że kupiłem do modelu polecane często w zagranicznych sklepach serwa Gening D90MG. Są one bardzo szybkie i precyzyjne, ale niestety dwa z pięciu serw padły w locie (elektronika). Także albo ich jakość nie jest najlepsza, albo po prostu są zbyt słabe do tego typu modelu.

Reasumując - polecam Edge'a każdemu kto potrzebuje trenerka 3D lub po prostu dobrze latającego modelu akrobacyjnego. Model wart jest każdej wydanej na niego złotówki i szczerze mówiąc, mimo że mam wiele "poważniejszych" zabawek, Edge jest moim ulubionym modelem, ponieważ pozwala bezstresowo ćwiczyć w każdych warunkach i praktycznie w każdej lokalizacji. Dodatkowo jeśli spojrzymy na cenę "eksploatacji" (tanie pakiety), to całość wydaje się być bardzo atrakcyjna.


fot.M.Chrzanowski
fot.M.Chrzanowski
fot.M.Chrzanowski
fot.M.Chrzanowski
fot.M.Chrzanowski
fot.M.Chrzanowski

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.