Typ: akrobat 3D
Rozpiętość: 0.96 m
Długość: 1.00 m
Powierzchnia skrzydła: 36.5 dm2
Waga do lotu: 621 g
Obciążenie płata: 17 g/dm2
Napęd: BL Dualsky 3530CA-14 (1000KV), LiPo 3s1p 1300mAh
Śmigło: APC-SF 10x4.7, GWS 10x4.7
Profil: symetryczny
Właściciel: Piotr Dutkiewicz (model sprzedany)

ParkMaster 3D to kolejny z serii bardzo udanych modeli niemieckiego Multiplex’a. Podobnie jak znane i cenione EasyStar czy EasyGlider wykonany jest z „niezniszczalnego” Elaporu i sprzedawany jako KIT do samodzielnego złożenia. PM to bardzo ciekawy model 3D z kadłubem sylwetkowym oraz pełnym, symetrycznym profilem, zarówno skrzydeł jak i stateczników.

Model z pozoru przypomina typowego shock-flayer’a do lotów na hali. Wrażenie to jest mylne – rozmiary i masa umożliwiają mu loty również na zewnątrz, nawet przy sporym wietrze, a zastosowany profil zapewnia wyśmienite właściwości lotne. Parkmaster wydaje się być idealnym modelem do rozpoczęcia nauki latania 3D. Do takich lotów predysponują go: małe obciążenie powierzchni nośnej, bardzo duże powierzchnie sterowe oraz duża powierzchnia boczna kadłuba. W przypadku nauki niemniej istotny od właściwości lotnych jest fakt, że wspomniany Elapor jest bardzo elastyczny i wytrzymały oraz co ważne - łatwy w naprawie. Kropla kleju CA pozwala po kraksie przywrócić model do stanu używalności w kilka sekund.

Reasumując, zgodnie z tym do czego przyzywczaił nas Multiplex, kupując ParkMastera dostajemy w ręcę model będący wzorem dla innych w swojej klasie (podobnie jak modele serii "Easy", AcroMaster czy Mentor), wzorowo zaprojektowany, łatwy w montażu, wytrzymały i prosty w naprawie. To wszystko niestety w odpowiednio wysokiej cenie...


 

Na trawce - fot.1 fot.P.Dutkiewicz
Na trawce - fot.2 fot.P.Dutkiewicz
Dla porównania skali - pilot: wysokość 186cm, rozpiętość nieznana ;-) fot.T.Dutkiewicz
Start z ręki z dużym nadmiarem mocy fot.G.Flilipek
Spokojny przelot przed kamerzystą fot.G.Flilipek
Bomby?! fot.G.Flilipek
Pod czujnym okiem pilota... fot.G.Flilipek
"Malowoanie" spodu dość ubogie, ale i tak cieżko pomylić z górą :o) fot.G.Flilipek
Lot odwrócony w jedną stronę... fot.G.Flilipek
... i szybowanie na plecach w przeciwnym kierunku... fot.G.Flilipek
Zawis na śmigle - lotki klasycznie w prawo fot.G.Flilipek
Lot nożowy? Tym modelem to nic prostrzego :-) fot.G.Flilipek

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.