Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Georgian German Greek Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Turkish Ukrainian Vietnamese Welsh

OSDonate

Podoba Ci się nasza strona? Postaw nam piwo! :)

Kwota

Model RWD-5 cieszy się od pewnego czasu zasłużoną popularnością, dzięki elektrycznej wersji opracowanej przez Skazoo w technologii depronowej. W tej chwili dostępne już są fabryczne oferty zarówno na bazie EPP jak i klasycznej konstrukcji balsowej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że RWD-5 Bis to prawdziwy „klasyk” modelarski, gdyż jego plany zostały opracowane i opublikowane w latach 60-tych przez Wiesława Schiera, bodaj najbardziej znanego autora wielu popularnych książek modelarskich w okresie powojennym, w pewnym okresie związanego w dodatku z Siedlcami.

Ilustracje powyżej pokazują fragmenty książki „Miniaturowe Lotnictwo”. W latach 1963-1978 miała ona 4 wydania w łącznym nakładzie ponad 30 tys. egzemplarzy. Rozdział 12-ty był poświęcony budowie zdalnie sterowanej makiety RWD-5 napędzanej silnikiem spalinowym 2,5-6ccm. Ponieważ w tamtym okresie dostępnych planów modelarskich nie było wiele, a do książki dodano wkładkę z planami w skali 1:1, nie dziwi fakt, iż model ten przez długie lata był jednym z częściej budowanych przez amatorów makiet latających.

 

Parametry tej wersji modelu:

  • rozpiętość: 1730mm
  • całkowita powierzchnia nośna: 54dm2
  • całkowita masa dopuszczalna w wersji RC: do 2700g
  • obciążenie powierzchni nośnej w wersji RC: do 50g/dm2

Rozdział poświęcony budowie liczy 10 stron, zawiera również trochę informacji dotyczącej samolotu - pierwowzoru. Można podejrzewać, że plany Wiesława Schiera do dziś stanowią bazę dla wielu dostępnych obecnie wersji tak fabrycznych jak i amatorskich. Uwadze zainteresowanych polecam również drugi model z serii RWD, którego plany były dołączone do „Miniaturowego Lotnictwa” - RWD-9 - dobrze opracowana makieta RC o dużym stopniu mechanizacji płata. Książki ze względu na duży nakład nadal stosunkowo często pojawiają się w obiegu wtórnym - na aukcjach i w antykwariatach.

Kolejna książka tego samego autora, w której można znaleźć informacje na temat RWD-5 Bis, to „Samoloty w historii i miniaturze”, jej 1-sze wydanie ukazało się w roku 1973.

Tu dla odmiany mniej miejsca jest poświęcone budowie modelu, za to można znaleźć bardzo dużo informacji poświęconej prawdziwemu samolotowi - a te mogą się okazać bardzo przydatne dla kogoś, kto chce zbudować makietę o dużym stopniu podobieństwa w stosunku do pierwowzoru, czy też dla zwykłego poszerzenia wiedzy o samym płatowcu polskiej konstrukcji, który przeszedł do historii lotnictwa.

Kolejnym dostępnym w przeszłości modelami z tej serii były dwa kartonowe RWD (4 i 5 Bis) zamieszczone w „Małym Modelarzu” z roku 1996.

Jakość modelu odbiega na pewno od tego, co firmy specjalizujące się w kartonówkach oferują obecnie, ale MM był zawsze i jest nadal wydawnictwem tanim w stosunku do konkurencji, a sama jakość poligrafii w tamtych czasach też bardzo się różniła od możliwości dostępnych obecnie. Przykładem jest choćby kolor - w tej wersji malowania oryginał był srebrny, ew. srebrno-szary, tutaj jest po prostu szary. Mimo to model prezentuje się całkiem przyjemnie, i jest jednocześnie dowodem, że interesujemy się nie tylko modelarstwem RC.

 

 

Materiały źródłowe:

  • „Mały Modelarz” 12/96, Wydawnictwo ZG Ligi Obrony Kraju,
  • Wiesław Schier „Miniaturowe Lotnictwo”, WKiŁ1978, wydanie 4.
  • Wiesław Schier „Samoloty w historii i miniaturze”, WKiŁ1973, wydanie 1.

Publikowane tutaj materiały i zdjęcia stanowią własność ich autorów, nie mogą być kopiowane oraz wykorzystywane bez ich zgody.
Strona niekomercyjna.